top of page
MAREK_VASUT_HORSERIDE.jpg

ROZHOVOR S
MARKEM VAŠUTEM

marek vasut podpis-22.png

Začátkem února jsme se společně s naším realitním týmem vrátili ze společné cesty po Kostarice, kterou jsme procestovali a natočili zde mnoho videí, na které se naši klienti můžou těšit. Moc se nám to s tebou líbilo, zážitků máme mnoho. Řekni nám, čím tě Kostarika nejvíce zaujala?

 

MV: Ahoj Viktorie, také na všechno rád vzpomínám. Kostarika je právem označována jako perla Střední Ameriky. Relativně malá země mezi Nikaraguou a Panamou, omývaná z jedné strany Atlantickým a z druhé Tichým oceánem s úchvatnou faunou a flórou. Mírumilovná a milující země je tak trochu anomálií mezi středoamerický zeměmi. Bez ozbrojených sil, které by musela financovat, investovala vláda velké prostředky do svých obyvatel a přírodních zdrojů. Zajistila bezplatné vzdělání a postupně zavedla rozumnou politiku ochrany životního prostředí.

 

Zdá se to jako ráj na zemi a proto jsme od místních často slyšeli “Pura Vida”. Čirý život, prožitý naplno, beze spěchu a bez zbytečného stresu. Není náhodou, že právě obyvatelé této nádherné země byli několikrát vyhlášeni za nejšťastnější národ na světě. To je život na Kostarice, který každoročně oslní tisíce turistů. Mnozí z nich podlehnou jejímu kouzlu na celý život a později se do Kostariky vracejí, aby zde našli nový domov pro svou rodinu nebo místo na odpočinek ve stáří. Z domova v Kostarice máte blízko nejen k impozantním sopkám, rozlehlým pralesům, ale především k nekonečným pobřežím s nádhernými plážemi. Zaujala mě tedy naprosto celá!

AHOJ MARKU..

6f2f8468-43bc-407a-80f5-207c720c8903.JPG

ČÍM SI TĚ KOSTARIKA ZÍSKALA?

MV: Jako pacifistu především tím, že patří k několika málo státům na světě, které nemají stálou armádu. A to už od roku 1949! Příklad hodný k následování! Na rozdíl od okolních států má jeden z nejstabilnějších politických systémů - ne nadarmo se Kostarice říká Švýcarsko Střední Ameriky.

PROČ PRÁVĚ BYDLENÍ NA KOSTARICE?

MV: Rád bych vám sdělil pár nepříliš (alespoň u nás) známých faktů. Více než 12 % rozlohy státu pokrývají kostarické národní parky, z nichž tři jsou zapsány i na seznamu Světového dědictví UNESCO.

 

Kostarika je jediným tropickým státem na světě, který zastavil odlesňování a naopak zalesňuje již vykácené oblasti. Do konce 80. let 20. století přišla o asi třetinu až polovinu svého pralesa, v 90. letech ale přišla radikální změna a kácení bylo zakázáno. To, myslím, musí imponovat každému.

Spinner Dolphins
4bac9f28-af8c-4018-9509-e8f4f1e146ca.JPG

PREFEROVAL BYS BYDLENÍ V SRDCI DŽUNGLE NEBO V BLÍZKOSTI PLÁŽE?

MV: Kdybych stejnou otázku dostal v turisty silně navštěvované oblasti, preferoval bych džungli, protože nemám rád pláže s kiosky každých pár metrů, reprodukovanou hudbou a neodbytnými prodavači cetek.

 

Nicméně v blízkosti Puerta Jimenéz jsou krásné liduprázdné pláže s jemným pískem, kde vás navíc potěší absence odpadků! Takže v blízkosti pláže.

JAKÝ JE TVŮJ 

NEJLEPŠÍ ZÁŽITEK Z KOSTARIKY?

MV: Vyjížďka na koních na jedné přesně takové pláži - skvělý bonus k báječnému koupání! Na koni jezdím přes 30 let, svobodně se prohánět po nekonečných plážích je však zážitek na celý život. Vřele jej doporučuji všem návštěvníkům.

HASTA LUEGO, COSTA RICA!

pláž preciosa.jpeg
kostarikaLogo bile.png

PROZKOUMEJTE

2.jpg

 LIFESTYLE

AKTIVITY

V OBLASTI

Kostarika je vyhlášeným spirituálním místem pro svůj klid, rájem surfařů pro své pacifické vlny či pozorovatelů unikátních druhů fauny a flóry. 

 

Je libo tropické ovoce přímo ze stromu? Čerstvou rybu z místní restaurace, či rovnou vyrazit na tropický festival do středu jungle?

OBJEVTE POLOOSTROV OSA

Žít v Kostarice znamená odemknout neomezené možnosti a zažít život plný přírodních dobrodružství. Odpojte a obnovte svou energii každý den.

 

Život plyne trochu jinak, když jste obklopeni tropickou přírodou. Poznávejte největší diverzitu planety a okuste tropického ovoce z vlastní tropické zahrady.

1.jpg
bottom of page