top of page
plážové oblečení

FAQ -
OTÁZKY
A ODPOVĚDI

Kontinuita

Na Kostariku existuje celá řada pravidelných spojů s přestupem v evropských městech jako je Frankfurtu Nad Mohanem, Paříž, Švýcarsko či Madrid. . Více informací ohledně leteckého spojení je k nalezení na našem blogu, viz „Jak se nejrychleji dostat na Kostariku?“. S plánem vaší cesty vám naši obchodníci rádi poradí a doporučí nejlepší cestu dle vašeho požadavku.

Jak se na Kostariku dostanu z České republiky?

Jaká je cena letenek?

Cena zpátečních letenek u dopravců jako je Lufthansa, Air France či Iberia se pohybuje mezi 16 000 Kč a 25 000 Kč. Během sezóny jsou ceny obvykle nižší, mimo hlavní sezónu naopak stoupají.

Jaké jsou podmínky pro vstup do země?

Podmínkou pro vstup na Kostariku pro občany ČR je předložení platného cestovního pasu, přičemž minimální délka platnosti pasu musí být 6 měsíců po datu plánovaného opuštění území Kostariky. Při vstupu do země je cestujícím uděleno turistické vízum, v zemi je následně možné setrvat až 90 dní. Během pasové kontroly po příletu do země je nezbytné prokázat, že po uplynutí 90 dnů opustíte Kostariku. K tomu vám postačí autobusový lístek s datem odjezdu ze země či rezervace letenky do jiné destinace a na základě dokladu s datem odjezdu z Kostariky je turistům vydáno vízum s přesně daným počtem dnů, které mohou v zemi strávit. Zároveň je potřeba mít zabezpečené ubytování minimálně na první noc – úředníkovi na pasové kontrole je potřeba ukázat přesnou adresu ubytovacího zařízení a název hotelu nebo Airbnb.

Je nutné dokládat při vstupu do země výši finančních zdrojů, se kterými cestuji?

Při vstupu není nutné prokazovat své finanční zdroje, pokud však cestujete s hotovostí větší než 10 000 USD na osobu, je potřeba hotovost přiznat během pasové kontroly, na větší sumy se vztahuje daň.

Potřebuji pro vstup do země nějaká očkování?

Pro cestu na Kostariku není v tuto chvíli povinné žádné očkování. Pokud byste však cestovali ze zemí s výskytem žluté zimnice, bude potřeba doložit potvrzení o očkování proti této chorobě. Doporučená očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace.

Jak je to na Kostarice s vízy, pokud chci v zemi zůstat déle než 90 dnů?

Na kostarickém území je možné setrvat jako stálý turista, pokud každých 90 dní opustíte zemi. Pro obnovení turistického víza je dostačující udělat si před uplynutím 90 dnů výlet do sousedních zemí (na severu je nejjednodušší výlet do Nicaraguyi, na jihu výlet do Panamy, což je možné jak z Karibské, tak z Pacifické strany). V sousední zemi stačí setrvat jeden den (oficiální udávanou dobou jsou 3 dny, úředníci však v tuto chvíli uznávají i jeden den). Pokud máte zájem o udělení povolení k dočasnému či trvalému pobytu, bude nezbytné zažádat si o rezidenci v rámci některé z imigračních kategorií a dostavit se na osobní schůzku na imigračním úřadě v hlavním městě San José. O rezidentuře se můžete dozvědět více prostřednictvím našeho článku na blogu „Rezidentura od A do Z“.

Jaké je na Kostarice klima?

Kostarika leží částečně v tropickém a částečně v subtropickém podnebném pásu. Proto se v zemi pravidelně střídají dvě roční období – období sucha (léto) a období dešťů (zima). Léto je na Kostarice od poloviny prosince do poloviny dubna. Každoročně se léto do zimy láme v přibližně stejnou dobu, nicméně změnu počasí nelze nikdy přesně predikovat. V Karibiku se jednotlivá období střídají dle vlastních pravidel, přičemž nejméně srážek je obvykle během února, března, září a října, zatímco mezi nejdeštivější měsíce patří červen a listopad. V Pacifiku naopak patří mezi nejdeštivější měsíce září a říjen a mezi měsíce s nejmenším množstvím srážek prosinec, leden, únor a březen.

Jaké jsou na Kostarice teploty vzduchu v jednotlivých obdobích?

Během léta je hlavně na pobřeží okolo 30 °C v průběhu dne a v noci se teploty dostávají běžně ke 20 °C. V období dešťů padají průměrné teploty přibližně o 5 °C. Ve výše položených lokalitách se teploty po celý rok pohybují mezi 10–15 °C. Moře je v průběhu celého roku vyhřáté na příjemných 27 °C. V obou obdobích je nutné počítat s vyšší vlhkostí vzduchu, která se drží po celý rok mezi 70–90 %.

Jakou měnou se na Kostarice platí?

Kostarickou měnou je colón, přičemž obecně platí poučka, že 1 000 colónů je zhruba 40 Kč. Americké dolary jsou akceptovány po celé zemi, je však potřeba počítat s méně výhodným kurzem. V zemi se nachází několik významných bankovních institucí, bankomatů je tedy všude dostatek. Výběry z bankomatů lze většinou uskutečnit jak v amerických dolarech, tak v colónech a případnou výměnu hotovosti lze realizovat přímo v bankách po předložení platného cestovního pasu.

Jaké jsou kostarické ceny?

Ceny za produkty a služby na Kostarice odpovídají cenám v Praze. Taxi nebo zapůjčení auta, hotely a výlety patří k nejdražším položkám rozpočtu, naopak benzín a lokální výrobky či potraviny jsou levnější než v Česku. Cena za jídlo v tradičních restauracích s domácími pokrmy se pohybuje okolo 3 500 colónů a za pivo obyčejně necháte přibližně 1 000 colónů. Litr benzínu vyjde zhruba na 600 colónů.

Jakým jazykem se na Kostarice mluví?

Oficiální úřední jazyk je španělština. Anglicky se dohovoříte ve větších městech a v turistických oblastech bez problému.

Mohou cizinci vlastnit nemovitost na Kostarice?

Kostarika není součástí Evropské unie, proto zde platí pro české (a ostatní zahraniční) zájemce o koupi nemovitosti jiná pravidla. Pro samotnou koupi domu žádné omezení neexistuje, s koupí uskutečněnou cizinci se však pojí určitá pravidla, která se odvíjí od typu nemovitosti a se kterými vás naši odborníci seznámí během osobního setkání.

Jak je to na Kostarice s kriminalitou?

Míra kriminality je v porovnání s ostatními zeměmi v Latinské Americe velmi nízká. Vysoká míra bezpečnosti je jedním z důvodů, proč se Kostarika pyšní přezdívkou Švýcarsko Střední Ameriky. Na celém území, především ve větších městech, je rozumné dodržovat klasická pravidla bezpečnosti, která jsou podobná i v České republice.

Lze na Kostarice bezpečně a snadno cestovat?

Jednoznačně ano! Kostarika je rozmanitá a bezpečná země plná krásných míst, která jsou snadno přístupná, byla by tedy škoda nevyužít této příležitosti a nevydat se za dobrodružstvím. Nejsnazší možností, jak prozkoumat kostarické klenoty, je vydat se na cesty autem. Pokud se chystáte využít místní autopůjčovny, je nutné počítat s tím, že v průběhu sezóny bude žádoucí rezervovat vozidlo s dostatečným předstihem z kapacitních důvodů. Je dobré určit si předem plán cesty a dle toho rezervovat vyhovující typ automobilu, neboť např. v období dešťů budete na některých místech potřebovat vozidlo s pohonem 4x4. Autobusová doprava je díky solidní infrastruktuře také vhodnou možností. Na Kostarice najdete mimo jiné i rozsáhlou nabídku vnitrostátních letů.

Můžu řídit na Kostarice automobil s českým řidičským průkazem?

Dle oficiálních pravidel byste u sebe měli mít při řízení automobilu na území Kostariky platný řidičský průkaz vydaný v České republice společně s mezinárodním řidičským průkazem. Při policejní kontrole však místní policie vyžaduje obvykle jen řidičský průkaz vydaný ve Vaší rodné zemi.

Jaká je na Kostarice zdravotní péče?

a Kostarice se nachází množství soukromých i veřejných zdravotnických zařízení a poskytovaná zdravotní péče v zemi je považována za nejkvalitnější v celé Latinské Americe. Pokud pobýváte na kostarickém území jako turista, tak je nezbytné platit za ošetření ve veřejných nemocnicích i v soukromých klinikách. Některé kliniky akceptují místo platby doklad o mezinárodním cestovním pojištění, za hospitalizaci je ale většinou potřeba složit zálohu ve výši 1000 USD. Pokud na Kostarice pobýváte se statusem rezidenta, vzniká Vám povinnost platit si zdravotní pojištění a za základní ošetření a zákroky ve veřejných nemocnicích nebudete platit nic navíc. Nejkvalitnější zdravotnická péče je poskytována v hlavním městě San José, kde je většina nemocnic otevřena 24/7. Vybavené lékárny najdete i v menších městech a léky včetně antibiotik jsou k dostání i bez lékařského předpisu.

Můžu na Kostarice podnikat?

Ano, podnikat můžete bez omezení. Podnikání je jednoduché a dá se s ním začít i bez uděleného statusu rezidenta. Většina cizinců na území Kostariky podniká v turismu, ubytovacích a restauračních zařízeních, ve stavebnictví apod. Místní právníci vám pomůžou s veškerými náležitostmi. 

Mohou cizinci vlastnit nemovitost na Kostarice?

Kostarika není součástí Evropské unie, proto zde platí pro české (a ostatní zahraniční) zájemce o koupi nemovitosti jiná pravidla. Pro samotnou koupi domu žádné omezení neexistuje, s koupí uskutečněnou cizinci se však pojí určitá pravidla, která se odvíjí od typu nemovitosti a se kterými vás naši odborníci seznámí během osobního setkání.

Jaké se platí daně za vlastnictví nemovitosti?

Kupující hradí daň z převodu nemovitosti ve výši 3,75 % z hodnoty nemovitosti. Daň z nemovitosti činí 0,25 % a platí se trimestrálně či ročně. Pokud byste chtěli jsou nemovitost pronajímat, je nezbytné odvádět měsíčně, trimestrálně či ročně daň ze zisku vy výši 13 %.

Mohou cizinci ziskat hypotéku na nemovitost v Kostarice?

Hypotéky pro cizince na Kostarice v podstatě neexistují. Ale například Češi mohou financovat nákup nemovitosti na hypotéku sjednanou v ČR, se zástavou vlastní nemovitosti v ČR.

Jakým způsobem probíhá celý proces nákupu nemovitosti na Kostarice?

Po úvodní konzultaci s obchodníkem a následném výběru Vaší nemovitosti proběhne podpis rezervační smlouvy. Rezervační záloha je 10 % z kupní ceny. Poté je dokumentace předána advokátní kanceláři, která vyřeší přípravu smluv a všech příslušných kroků souvisejících se zápisem do katastru nemovitostí.

Jaké jsou další náklady na koupi nemovitosti nad rámec sjednané kupní ceny?

Součástí kupní ceny je vybavení nemovitosti (kuchyňská linka a spotřebiče, toaleta, sprchový kout aj.), připojení elektroměru, realizace a úprava zahrady, výstavba přístřešku na auto a služby externistů (zahradník či správce nemovitosti). Mezi další poplatky nad rámec kupní ceny patří poplatky za služby spojené se zápisem nemovitosti do katastru nemovitostí, advokátní poplatky a daně spojené s nákupem nemovitosti. Podrobné informace o poplatcích Vám upřesníme během schůzky v závislosti na aktuální situaci při nákupu nemovitostí.

Jak u nás probíhá rezervace vybrané nemovitosti?

Každý zájemce si může rezervovat konkrétní zvolenou nemovitosti na dobu 3 měsíců, a to po uhrazení rezervačního poplatku. Rezervaci je možné provést při absolvování informační schůzky či na dálku elektronicky s naším obchodníkem. Do uplynutí termínu je poté mezi oběma stranami uzavřena smlouva na nákup domu.

S jakým zhodnocením můžu jako majitel nemovitosti na Kostarice počítat?

Zájem o investice do nemovitostí v tropických destinacích každým rokem roste. Díky vysoké poptávce se ceny pozemků a nemovitostí na Kostarice ustavičně zvyšují, díky čemuž lze dosáhnout ročního zhodnocení až 24 %. Samotným výnosem z pronájmu nemovitosti dosáhnete zhodnocení 14 % ročně.

Kolik stojí nemovitost na Kostarice?

Ceny obecně závisí na rozloze pozemku a na typu a velikosti konkrétní stavby. Naše nemovitosti jsou cenově dostupné – vily včetně pozemku pořídíte již od částky 3.350.000 Kč. Více informací se dozvíte od našich obchodníků během informační schůzky.

Jak dlouho trvá výstavba nemovitosti?

Doba výstavby závisí na velikosti a typu stavby. Spolupracujeme výhradně s ověřenými lokálními dodavateli a zakládáme si na kvalitě a dodržování smluvených termínů. Např. vily z naší nabídky o velikosti 2 + kk a 3 + kk jsme schopni předat majiteli do 8 měsíců od podepsání smlouvy. K realizaci kontejnerových vil nám potom stačí pouze několik měsíců. Trvání výstavby je individuální a závisí na konkrétních požadavcích kupující strany.

Jak je to se zdravotním pojištěním?

Před odjezdem se musíte sami odhlásit z placení zdravotního pojištění. Na to ale máte právo jen u dlouhodobého zahraničního pobytu – tedy pobytu bez přerušení po dobu alespoň šesti měsíců. Bez udělení formuláře E104 ve vaší druhé domovině nemůžete být pojištěni v obou zemích zároveň. Přechod mezi domácí a zahraniční pojišťovnou by ale měl být plynulý. Bez zdravotního pojištění byste tedy neměli být ani jeden den. V cizině musíte být zdravotně pojištěni po celou dobu pobytu. Jako kostarický rezident platíte zdravotní pojištění měsíčně společně se sociálním pojištěním, přičemž výše záloh Vám je vypočtena dle výše příjmu – obecně se jedná o 7–11 %.

Jak je to se sociálním pojištěním?

Ze sociálního pojištění vás v České republice odhlásí stávající zaměstnavatel. Pokud jste OSVČ, musíte se odhlásit sami. Na Kostarice Vám vznikne povinnost platit sociální pojištění ve chvíli, kdy Vám bude schválena žádost o udělení rezidence na imigračním úřadě. S udělením povolení k dočasnému či trvalému pobytu je žadatel povinen přihlásit se k sociálnímu pojištění
a následně platit měsíční zálohy dle výše příjmu.

Proč si vybrat právě naše služby?

Společnost Reality Kostarika působí na českém trhu od roku 2017, nicméně naši odborníci mají bohatou praxi s prodejem nemovitostí na českém i kostarickém území již z předchozích let. Klientům zaručujeme individuální a lidský přístup, profesionální jednání a podporu v průběhu celého procesu. Pokud váháte, doporučíme Vám vhodnou lokalitu a pomůžeme Vám vybrat nemovitost přesně dle Vašich představ. Zároveň Vás Kostarikou rádi osobně provedeme a ukážeme Vám žádané oblasti i realizované stavby. V případě zájmu Vám pomůžeme s případným vybavením nemovitosti i s nastavením jejího provozu. Naším cílem je plnit klientům jejich sny a zajistit dlouhodobou spokojenost s jejich novým domovem na Kostarice!  

bottom of page