top of page

Kostarika - ráj pro milovníky čokolády

Představte si, že se procházíte malebným tropickým rájem, kde se vzduchem line opojná vůně čokolády! Vítejte na Kostarice, zemi proslulé nejen úchvatnou krajinou, ale také bohatými kakaovými plantážemi. V tomto příspěvku se vydáme na cestu za poznáním sladkého světa kakaa, kterému se na Kostarice přezdívá Božský nápoj a zjistíme, proč je zrovna Kostarika ideálním centrem pro pěstování kakaa a jakou tradici tento nápoj v kostarickém prostředí má.


Kakao Costa Rica

Kořeny kakaa v Kostarice


Kakao má v kostarické historii hluboké kořeny, které sahají až do předkolumbovských dob, kdy domorodé kmeny uctívaly posvátný kakaovník pro jeho lahodné plody a mystický lektvar známý jako "xocolatl" (čokoláda). Podle legendy kostarických domorodců z kmene Chibcha použil stvořitel Sibú kakao, aby po Zemi roznesl semena stvoření. Pro původní indiánské obyvatelstvo kmene Bribrí má kakaovník dodnes speciální význam - dle legendy chtěl stvořitel země Sibu pomoci nešťastnému lidstvu a obětoval mu svou milovanou dceru Iririu, které dal podobu kakaovníku. Ten měl přinést lidem lásku, blaho, zdraví a jednotu. Bribriové od té doby nesmějí používat větve kakaovníku na zátop a nápoj z kakaových bobů mohou připravovat pouze ženy.

Kakaové boby se po staletí používaly jako platidlo a tento systém přetrval až do 18. století. Když španělský dobyvatel Hernando Cortés ochutil nápoj z kakaových bobů, všiml si jeho povzbuzujících účinků a Božský nápoj s příměsí cukru a koření se stal nedílnou součástí evropských královských dvorů. První tabulka čokolády byla vyrobena až o sto let později ve Velké Británii. Kakao je dodnes, již přes 3 000 let, nedílnou součástí kostarické kultury, hospodářství a ekologie.


Ideální podmínky pro pěstování kakaa


Jedinečné geografické a klimatické podmínky Kostariky vytvářejí ideální prostředí pro pěstování kakaa. Země se nachází 8 až 10 stupňů severně od rovníku a panuje zde tropické klima s výrazným obdobím dešťů a sucha. Teplota a vlhkost vzduchu v kombinaci se sopečnou půdou bohatou na živiny vytvářejí ideální podmínky pro růst kakaovníků.


Rozmanitost kakaových odrůd


Kostarika se může pochlubit rozmanitou škálou kakaových odrůd, z nichž každá přispívá do světa čokolády svým osobitým chuťovým profilem. Mezi nejběžnější patří Criollo, ceněna pro svou jemnou a aromatickou chuť, Forastero, známá pro svou robustní chuť, a Trinitario, hybrid kombinující nejlepší vlastnosti odrůd Criollo a Forastero.


Udržitelné postupy pěstování kakaa


Kostaričtí pěstitelé kakaa se pyšní udržitelnými a ekologickými zemědělskými postupy. Mnoho plantáží se řídí ekologickými metodami a vyhýbá se syntetickým pesticidům a hnojivům. Některé kakaové farmy jsou navíc certifikovány jako fair trade, což zajišťuje, že zemědělci dostávají spravedlivou odměnu za svou práci, a podporuje etické výrobní metody.


Cacao Osa Península

Proces pěstování kakaa


Proces pěstování kakaa je složité umění, které vyžaduje odhodlání a trpělivost. Začíná výsadbou semen kakaovníku na pečlivě vybraných místech, kde je zajištěn dostatečný stín, který chrání křehké stromy před přímým slunečním zářením. Nízké větve kakaovníku se prořezávají, aby se podpořil vertikální růst, což maximalizuje výnos a usnadňuje sklizeň. Stromky plodí první lusky přibližně po dvou letech a sklizeň probíhá dvakrát ročně. V jednom lusku bývá mezi 20–50 boby a jeden zdravý strom jich vyplodí za rok až 2000.


Sklizeň a fermentace


Kakaové boby se sklízejí ručně, když dosáhnou zralosti, která se obvykle projeví změnou barvy. Lusky se opatrně rozdělí a odhalí se vzácné kakaové boby obalené dužinou nakyslé chuti. Zrna, která jsou stále pokryta cukrovým povlakem, se nechají několik dní fermentovat v dřevěných bednách nebo speciálně upravených koších. Fermentace je důležitým krokem, který rozvíjí chuť kakaových bobů a snižuje jejich hořkost.


Sušení a pražení


Po fermentaci se kakaové boby rozprostřou na slunci, aby se vysušily a ztratily přebytečnou vlhkost. Po vysušení se kakaové boby praží na ohni, aby vynikla jejich charakteristická čokoládová vůně a chuť. Oddělování slupek od kakaových zrn se dělá na mnoha farmách doposud ručně a jedná se o práci vyžadující velkou dávku trpělivosti a silné ruce. V této fázi může začít přeměna surového kakaa na lahodnou čokoládu - vyloupnuté kakaové boby se rozdrtí (zpravidla také ručně, aby se zachovaly prospěšné antioxidanty) a se vzniklou kakaovou hmotou může začít sladké kouzlení. Pro vznik klasické tabulkové čokolády zbývá jen doplnit kakaovou hmotu o požadované množství cukru (na Kostarice se využívá převážně třtinový cukr), případně o koření či jiné doplňky, vtlačit výslednou hmotu do zvolených forem, zamrazit a voilá - lahodná čokoláda je na světě!


Rozkvět čokoládové turistiky


Díky kouzlu kakaa vznikl v Kostarice také "čokoládový cestovní ruch". Cestovatelé z celého světa navštěvují kakaové plantáže, aby se seznámili s procesem pěstování, zúčastnili se seminářů o výrobě čokolády a vychutnali si vynikající chuť čerstvé čokolády lokální výroby. Na poloostrově Osa si můžete vyrobit vlastní čokoládu společně s farmáři z Osa Cacao Chocolate Factory (odkaz zde). Dona Christina Vás společně se svou rodinou provede kakaovými plantážemi uprostřed džungle a následně si vyrobíte vlastní čokoládu, kterou si také odnesete. Při čekání na zatuhnutí čokoládové hmoty můžete využít zbylou čokoládu jako pleťový peeling a odpočinout si za poslechu zvuků přírody s čokoládovou maskou na obličeji. Během tour je mimo jiné možné setkat se s celou řadou místních zvířat jako jsou např. nosálové, tukani, papoušci a opice.


Kakaové rituály a ceremonie


Kakao je dodnes důležitou součástí nejen domorodých rituálů. V severní Kostarice Malekuové omývají těla svých mrtvých kořeněným čokoládovým nápojem. Bribríové používají kakaovou směs při posmrtných rituálech, koupou v nápoji vdovy a pijí čokoládu také při porodu. S kakaovými ceremoniemi, často doprovázenými meditací či jógou, se na Kostarice setkáte běžně, především na poloostrově Osa. V lokálních retreatových centrech tak můžete ochutnat ceremoniální kakao považované za medicínu, které je společně popíjeno v rámci ceremonie vedené specializovaným průvodcem. Součástí této ceremonie je většinou vedená meditace, popř. zpěv, tanec či jiná spirituální praxe, jež dopomáhá k propojení se spiritem kakaa a se sebou samým, s druhými a s přírodou.


Okouzlující krajina Kostariky spolu s tradicí udržitelného pěstování kakaa ji bezpochyby zařadily mezi přední destinace pro pěstování kakaa. Kostarické výrobky jsou bezpochyby gurmánským zážitkem pro každého milovníka čokolády. Až si příště budete dopřávat skvělou tabulku čokolády, vzpomeňte si na cestu kakaa, která začala v bujné kostarické džungli!

Comentários


bottom of page