top of page

Speciality kostarické kuchyně: nahlédněte pod pokličku s Markem Vašutem a Lindou

Kostarika neokouzluje své návštěvníky jen úchvatnou přírodou, ale také dráždí chuťové pohárky pestrou škálou typických pokrmů a specialit. Pokud patříte mezi čtenáře, kteří sledují náš Instagramový profil @realitykostarika.cz nebo Facebookovou stránku Reality Kostarika, jistě Vám neunikla speciální kulinářská okénka s Markem Vašutem a Lindou. Vydejme se teď společně na virtuální kulinářskou cestu prostřednictvím našeho blogu, řekněme si více o připravovaných specialitách, které v rámci našeho pořadu Marek ochutnává a poznejme chutě, které činí kostarickou kuchyni tak výjimečnou.


Marek Vašut

Gallo Pinto: základ kostarické kuchyně


Srdcem kostarické kuchyně je "Gallo Pinto", oblíbený pokrm z rýže a fazolí, do kterého se většinou přidává směs koření dle libosti, nadrobno pokrájená paprika a především salsa Lizano, která svou chutí připomíná worchester omáčku a nechybí prakticky v žádném kostarickém jídle. Gallo Pinto se nejčastěji podává jako vydatná snídaně po celé zemi, v kostarických domácnostech jej však najdete také jako přílohu k obědům či večeřím. Na většině území se připravuje Gallo Pinto ze stejných ingrediencí, pouze v Karibiku se přidává do rýže kokosové mléko.


Casado: národní pokrm


K obědu si Kostaričané nejčastěji dopřávají kultovní "Casado". Tento pokrm, který ve španělštině znamená "ženatý", je harmonickým spojením rýže a fazolí, kostarických smažených banánů (které nesou název "Maduros"), salátu, masa (kuřecího, hovězího nebo rybího) a kukuřičných tortill. Je to kompletní a syté jídlo, které dodává tělu potřebné živiny a energii. Nejlepší Casado je k nalezení v místních restauracích, kterým se říká "Soda" a jsou známé pro poctivá domácí jídla za nízké ceny.


Casado Costa Rica
Zdroj: www.crie.cr

Ceviche: osvěžující pochoutka


Ceviche dostanete na talíř ve všech zemích Latinské Ameriky, každá země má však pro Ceviche svou originální přípravu. Základem je většinou rybí maso či maso z mořských plodů naložených v limetkové šťávě, koriandru a papričkách. Na Kostarice je Ceviche hojně připravováno z chobotnice, krevet či bělomasých ryb, ale také z plátků nezralého manga či papayi. Podává se s křupavými plantainovými chipsy zvanými "Patacones" a plátkem avokáda.


Patacones: křupavá pochoutka


Za pojmem "Patacón" se skrývá křupavá placka připravená ze speciálního druhu banánů, kterým se říká "Plátanos". Najdete je po celém území Latinské Ameriky, v každé zemi se však tyto placky připravují a nazývají jinak. Na Kostarice se Patacones často připravují s bylinkami a česnekem, nejlépe však chutnají v jednoduché verzi se solí - více o přípravě se dozvíte ve videu na našem Instagramu @realitykostarika.cz.


Patacones Costa Rica
Zdroj: www.sabordelobueno.com

Tamales: Vánoční specialita


Během svátečního období si Kostaričané dopřávají tradiční "Tamales". Tyto slané balíčky se vyrábějí z kukuřičného těsta a plní se masem, zeleninou a aromatickým kořením. Tamales, zabalené do banánových listů a uvařené v páře, jsou během vánočních oslav kulinářským zážitkem.


Olla de Carne: kostarický guláš


Pokud jde o vydatné masové pokrmy, kraluje jim "Olla de Carne". Tento pokrm obsahuje pomalu vařené hovězí maso se směsí dýně, kukuřice a fazolí. Výsledkem je výživný guláš, jehož ingredience jsou považovány za jeden z důvodů, proč se Kostaričané dožívají vysokého věku a proč Kostarika patří mezi tzv. Blue zone země - tedy země, ve kterých se lidé v celosvětovém měřítku dožívají nejvyššího věku. Černé fazole v kombinaci s dýní a kukuřicí (často ve formě kukuřičných tortil) mají obrovské množství antioxidantů, vlákniny a vitaminů a na Kostarice se této kombinaci říká "Tres hermanas" (v překladu tři sestry).


Chifrijo: oblíbená hospodská pochoutka


Chifrijo je lahodná směs rýže, fazolí, chicharrones (smažené vepřové kůže), avokáda a pico de gallo (pálivé omáčky), která je skvělým občerstvením ke studenému pivu při společenských setkáních.


Dulce de Leche: sladké požitkářství


Pro milovníky sladkého je "Dulce de Leche" božskou pochoutkou, která je nedílnou součástí mnoha sladkých receptů na území Latinské Ameriky. Dulce de Leche se konzumuje především v Argentině, kde také vzniklo, nicméně ani na Kostarice se s jeho použitím při pečení nešetří. Jedná se o karamelovou pomazánku ze slazeného kondenzovaného mléka, která se v kostarické kuchyni využívá především jako poleva na palačinky nebo náplň do tzv. "Empanadas", což jsou upečené či usmažené taštičky z křehkého těsta. Je to jednoduché, ale přesto požitkářské potěšení, které uspokojí každou touhu po cukru.


Marek Vašut Kostarika

Kostarická kuchyně je úžasným spojením tradice, exotiky a kulturních vlivů. Ať už si k snídani pochutnáte na ikonickém Gallo Pinto, nebo si na pláži dopřejete osvěžující Ceviche, kostarická jídla vám nabídnou kulinářské dobrodružství, které odráží rozmanitost tohoto tropického ráje. Nechte tedy své chuťové pohárky tančit a jestli nemáte možnost ochutnat uvedené speciality přímo na Kostarice, zkuste si s námi nějakou dobrotu připravit doma. ¡Buen provecho! 🍽️🌺

Comments


bottom of page