top of page

Reality Kostarika v magazínu Perfect Woman

Máme pro vás novinku ze světa Reality Kostarika - napsali o nás v nejnovějším čísle časopisu Perfect Woman! Na několika stránkách se můžete dozvědět více o našich projektech či o samotném poloostrově Osa a jeho divokých zákoutích. Součástí článku o nás je také unikátní rozhovor s českou hereckou legendou Markem Vašutem, který se s námi podělil o své dojmy z návštěvy poloostrova Osa, kam se vydal na začátku tohoto roku s kolegy z Reality Kostarika. Zajímá vás, proč Marek podlehl kouzlu Kostariky, kdy se na Kostariku chystá znovu a proč by doporučil návštěvu čtenářům? Přinášíme vám malou ochutnávku z našeho příjemného rozhovoru!


Marku, čím Vás nejvíce zaujal poloostrov Osa?


Jednoznačně krásnou, i mimo rezervace a národní parky činností člověka dosud málo poznamenanou přírodou. Kostarická příroda je opravdu nádherná, ne nadarmo se Kostarice přezdívá „tropická zahrada Střední Ameriky“ a poloostrov Osa je takovým rájem pro milovníky přírody. Každý určitě ocení procházky po nekonečných a prázdných plážích, nedotčené deštné pralesy a divokou přírodu všude kolem.


Jaká zvířata jste během své návštěvy viděl?



Papoušky, ještěrky a delfíny, kury domácí, kočky a psy nepočítaje :-). Rád bych k tomu řekl, že melodické volání místních papoušků z rodu Macaw vás na poloostrově Osa doprovází prakticky na každém kroku. Jejich hlasité a uklidňující zpěvy ohlašují začátek a konec každého dne. Člověk ani nemusí do džungle, aby je zahlédl nebo zaslechl - papoušci běžně vysedávají na stromech i v lokálních městech a vesnicích.





Cítil jste se na poloostrově Osa bezpečně?


Ano, a navíc velmi příjemně - tamní lidé jsou přátelští, vstřícní a usměvaví. Pocit bezpečí a nízká míra kriminality na celém kostarickém území jsou jedním z pozoruhodných aspektů této destinace, která je mezi středoamerickými zeměmi tak trochu anomálií. Mimochodem, díky stabilní politické situaci a bezpečnosti nese Kostarika přízvisko Švýcarsko Střední Ameriky.


Co pro Vás znamená svoboda?


Je velmi občerstvující! Je to vymanění se z omezení daných společenským očekáváním a normami. Je to porozumění různým perspektivám bez kádrování „těch druhých“. Kostarika je takovou oázou osobní svobody – není potřeba si na nic hrát a v rámci tamních komunit se setkáte převážně s autentickými projevy, ať už se jedná o komunity místních obyvatel nebo expatů.


Marek Vašut_Reality Kostarika

Jaké nejzajímavější ovoce jste během pobytu ochutnal?


Mně chutnalo všechno! Vynikajíci jsou plátanos – zelené banány určené ke smažení, které se jedí naslano i nasladko. Taky mě zaujalo ovoce, kterému se říká Pejibaye. Během mojí návštěvy byla zrovna sezóna a ovoce se běžně nabízelo na každém trhu, u silnic i v supermarketech, a to jak v syrové, tak ve vařené verzi. Pejibaye se totiž nejčastěji konzumuje vařené ve vodě, případně jako smažená příloha a chutí připomíná brambory zkřížené s dýní.



Souzníte s tvrzením, že Kostarika je ráj na zemi?


Nikdo a nic není dokonalé, ale má k tomu velmi blízko. Jako pacifistu si mě Kostarika získala mimo jiné tím, že patří k několika málo státům na světě, které nemají stálou armádu. A to už od roku 1949! Příklad hodný k následování! Na rozdíl od okolních států má jeden z nejstabilnějších politických systémů. Zároveň je Kostarika unikátní svým přístupem k ekologii, je jediným tropickým státem na světě, který zastavil odlesňování, a naopak zalesňuje již vykácené oblasti. Mám naprosté pochopení pro turisty, kteří při své návštěvě podlehnou kostarickému kouzlu a dříve či později se vrátí, aby zde našli nový domov pro celou rodinu nebo prostor pro odpočinek na stáří.


Preferoval byste bydlení v srdci džungle, na pláži, někde v kopcích s výhledem nebo naopak v centru lokálních měst a vesnic?


Na kopečku s výhledem na západ slunce. Nevadilo by mi ani bydlení v blízkosti pláže, ty kostarické totiž nejsou poznamenané masovým turismem, takže se z nich neozývá hlasitá hudba z repro beden nebo vyvolávání neodbytných prodavačů.


Doporučil byste návštěvu Kostariky čtenářům?


Věřím, že z předcházejících odpovědí a jejich obsahu je naprosto jasné, že ano. PURA VIDA, AMIGOS!


Celý článek si můžete přečíst v červnovém tištěném vydání magazínu Perfect Woman, případně v online verzi, která bude již brzy dostupná. Vedle Markových odpovědí na pikantní otázky si můžete vychutnat také informace o tom, proč je poloostrov Osa považován za zázrak přírody, jaký je životní styl pura vida nebo jak vypadají naše současné projekty. Ať se vám článek líbí!

コメント


bottom of page