top of page

Průvodce pro pěstitele: kostarická flóra a realizace vlastní tropické zahrady

Kostarika coby země deštných pralesů a pestrých ekosystémů je proslulá svou bohatou biologickou rozmanitostí a nesmírně fertilní půdou, která nabízí ideální podmínky pro růst nejrůznějších druhů rostlin a stromů, kterým se v tropickém podnebí značně daří. Přemýšlíte nad tím, co všechno byste mohli pěstovat na vlastní tropické zahradě v kostarickém ráji? V tomto příspěvku nahlédneme na fascinující kostarickou flóru a poradíme vám, jak si vytvořit vlastní tropickou oázu.


Costa Rica tropical garden

Tropické ovocné stromy


Kostariku bychom mohli právem nazvat živým skleníkem, který dává bohatou úrodu po celý rok, zahradničení tedy není sezónně omezeno. Není nic jednoduššího, než vysadit na vlastní zahradě ovocné stromy, které vám budou celoročně rodit lahodné tropické ovoce a zároveň vaši zahradu obohatí po vizuální stránce. V tropické zahradě se bude extrémně dařit víceletým stromům plodícím mango, papáju, nejrůznější druhy banánů, kokosové ořechy, kakao, mučenku, karamboly, pejibaye, avokádo, dračí ovoce, noni, vodní jablko, liči, guanabanu nebo jackfruit. Nesmíme samozřejmě opomenout ani kávovník, který je pěstován ve vyšších nadmořských výškách.


Pěstování tropických stromů na Kostarice je naprosto přirozené a v oblastech kolem velkých měst nenajdete nemovitost bez vlastní zahrady s urostlými stromy. Nejčastěji se jedná o kakaovníky, mangovníky, avokádovníky, kokosové palmy a guanabanu, jejíž plody jsou mimochodem na kostarickém území považovány za posvátné vzhledem ke svým léčivým účinkům díky vysokému množství železa, vitaminu A a vitaminu C.

Costa Rica coconut

Bylinky a koření


Pěstování bylinek na Kostarice je velice jednoduchá záležitost, která nevyžaduje téměř žádné úsilí. V kostarických podmínkách se výborně daří bazalce, koriandru (ideální je pěstovat speciální druh koriandru, tzv. culantro aneb koriandr mexický), mátě, oreganu i tymiánu. Kurkuma a zázvor vám budou růst takovou rychlostí, že nebudete vědět jak se svými bio zásobami naložit, což samozřejmě není na škodu vzhledem k rozsáhlým možnostem jejich využití. Oblíbené je také pěstování muškátového oříšku, skořice, černého pepře, chilli papriček a vanilky, jejíž mimořádná kvalita začíná být velice ceněna na evropském trhu a společně s kakaem patří mezi hojně exportované suroviny.


Costa Rica vanilla

Listová, kořenová a lusková zelenina


Pro nikoho nebude velkým překvapením, že nejpěstovanější kostarickou zeleninou jsou fazole. Ty jsou tradičně pěstovány společně s kukuřicí a dýní, což místní zemědělci označují za doprovodné pěstování tří sester, neboť každá rostlina hraje v celém procesu růstu svou roli - dýně zastiňuje půdu, kukuřice roste do výšky a může tak podpírat fazole, které kukuřici obrůstají. Není náhodou, že jsou právě tyto plodiny neodmyslitelným základem kostarické stravy!


Nejsnadněji pěstovatelnými druhy listové zeleniny jsou špenát a kapusta, dobře vám poroste také rukola a různé druhy salátů - v období dešťů je však potřeba myslet na to, že salátům nedělají dobře prudké deště, je tedy vhodné udržovat je na slunných místech pod střechou. Králem kořenové zeleniny je potom bezesporu yucca, který u nás známe pod názvem maniok jedlý. Yucca zvládne ustát větší lijáky i nadměrná horka, vyroste i na nepříliš udržovaných zahradách a je tak základem všech kostarických spíží jako jakási alternativa k bramborám. Místní obyvatelé používají yuccu na sladké i slané pokrmy a její konzumace se snadno stane závislostí. Sklízení yuccy vyžaduje sílu, neboť kořeny mohou při extrakci ze země klást odpor, nicméně trocha nácviku pro úspěšnou sklizeň postačí. Vedle yuccy najdete na místních zahradách také Tisquisque a Ñampi, kterým rádi říkáme tropické brambory. Ve velkém se mimo jiné pěstuje také řepa, ředkve, batáty a čajot.


Léčivé a aromatické rostliny


Mnoho kostarických rostlin má léčivé účinky a jejich pěstování, zpracování a použití v kostarické kuchyni není výjimečnou záležitostí. Na vlastní zahradě snadno vypěstujete aloe vera, citronovou trávu nebo heřmánek coby základní trio využívané pro své výjimečné účinky na celý organismus. Naším doporučením je vysadit na zahradě Moringu, která nese přízvisko "zázračný strom" a obsahuje obrovské množství vitaminu A a C, železa a draslíku. Dále je doporučeníhodná Juanilama, která je běžným domácím prostředkem pro zklidnění zažívacích potíží, poradí si dokonce i s intoxikací organismu a svými sedativními účinky pomáhá těm, kteří mají problémy se spánkem (což se může hodit všem z nás, kteří jsou citliví na jet lag). Při vnějším použití ve formě esenciálního oleje se používá při bolestech svalů a kloubů.


Ve výčtu léčivých rostlin nesmí chybět ani Maraňon nebo také plody kešu, který má neuvěřitelně vysoký obsah vitaminu C, antioxidantů, vápníku a účinně bojuje se srdečními poruchami. Na konci období sucha (duben-červen) najdete na spodní straně těchto sytě červených plodů tvrdou nazelenalou skořápku, v níž se nachází kešu oříšek. Nejlepší způsob, jak si maraňon vychutnat, je utrhnout ho čerstvý ze stromu a prostě se do něj zakousnout! Toto neuvěřitelně šťavnaté ovoce je úžasné i při přípravě kompotu, džemu nebo čatní.


Costa Rica tropical garden

Tropické květiny


Na Vaší zahradě se bude dařit mimo jiné také celé řadě okouzlujících tropických květin, které sice nevyužijete v kuchyni, nicméně jejich zářivé barvy poslouží jako krásný exotický doplněk venkovního prostoru. Nejznámější ozdobou kostarických zahrad jsou orchideje, kterých je na Kostarice přes tisíc druhů a dodávají tropické zahradě nádech elegance. Mezi oblíbené druhy patří Guarianthe skinneri (národní květina Kostariky), nápadná Cattleya a barevná Encyclia. Dalšími královnami mezi kostarickými ozdobnými květinami jsou Helikonie a Bromélie známé svými sytými a výraznými barvami. Nesmíme opomenout ani Plumérie, jejichž opojná vůně udělá z vaší zahrady ráj na zemi.


Costa Rica Heliconia

Výše uvedené stromy a rostliny jsou jen malou ochutnávkou toho, co lze na vlastní kostarické zahradě vypěstovat. Představivosti se meze nekladou - vaše zahrada se může stát za minimálního úsilí oázou krásy a rozmanité úrody. Ať už pěstujete zářivé orchideje, vychutnáváte si čerstvě utrženou papáju či mango nebo se kocháte krásou epifytických rostlin, vaše tropická kostarická zahrada vám nepřestane dělat radost!

Comments


bottom of page