top of page

Marek Popálený a jeho kostarické dobrodružství

Kostarika, známá svými přírodními krásami a vzorovým přístupem k ekologii, se stala magnetem pro vizionáře, kteří kladou důraz na inovativní a ekologické přístupy a na Kostarice se rozhodli setrvat a vybudovat zde svůj nový domov. Jedním z těchto jedinců je také Marek Popálený, český průkopník v oblasti modulárních staveb a kolega z týmu Reality Kostarika, který se právě vrátil z poloostrova Osa a představil nám svůj jedinečný plán na výstavbu udržitelné vily a lanového parku v krásných kopcích Jungle Parku Monterrey.


Marek a Lucie na poloostrově Osa, Jungle Park Monterrey

Marek staví moderní modulární stavby a jeho videa mají na YouTube přes 12 miliónů zhlédnutí. Během své první cesty na Kostariku rozpoznal potenciál spojení udržitelné modulární stavby s nedotčenou přírodou této země a dlouho neváhal - společně se svou ženou Lucií oslovil Reality Kostarika a po společném pátrání po vhodném pozemku se rozhodl vybudovat nový domov v Monterrey, který, jak s úsměvem Marek s Lucií říkají, je kompromisem mezi přáním Lucie bydlet blízko pláže a představami Marka usadit se uprostřed nedotčené přírody.


Marek posouvá hranice udržitelného bydlení a mění využití přepravních kontejnerů na luxusní stavby. Brzy tak zahájí na poloostrově Osa výstavbu harmonických prostor splývajících s okolní přírodou, které umožní ponořit se do podmanivé kostarické scenérie, aniž by narušovaly její ráz. Nemovitost bude zahrnovat různé ekologické prvky, jako jsou systémy na sběr dešťové vody, čističku, solární panely a další úpravy, které zajišťují snížení uhlíkové stopy a zvyšují její soběstačnost. Markův vizionářský projekt je nejen ukázkou krásy modulární architektury, ale také důkazem symbiotického vztahu mezi inovativním designem a ochranou životního prostředí.


Modulární stavba Marka Popáleného, poloostrov Osa, Kostarika, Jungle Park Monterrey

Ptáte se co Marka s Lucií na kostarickém poloostrově Osa nejvíce učarovalo? "Poloostrov Osa je z velké části národní park, na vlastním pozemku máme prales, kde se běžně prohání opice a poletují papoušci a tukani, mimo ně také krásní motýli. Místní fauna a flora je naprosto nádherná, proto chceme na tomto úchvatném místě postavit ekologickou stavbu, abychom přírodu nijak nepoškodili a mohli skutečně žít v souladu s ní - taková představa se nám líbí. K moři to máme 6 minut, všechno je v blízké vzdálenosti od našeho pozemku, do města Puerto Jimenéz s výbornou občanskou vybaveností a okolními liduprázdnými panenskými plážemi se dostaneme pomalou jízdou během 16 minut".


Marek s Lucií se chystají přesunout na poloostrov Osa natrvalo v následujících dvou měsících společně se svými dvěma dětmi. Co na to děti říkají? "Holky se na Kostariku těší, je tu spousta dětí, čisté a teplé moře, děti si tu vyhrají a není důvod se o ně bát. Studovat budou zatím z domova".


Jelikož si Marek a Lucka vybrali členitý pozemek s převýšením okolo 15 metrů, rozhodli se obohatit jej o menší lanový park korunami stromů. Prioritou je však v tuto chvíli výstavba obydlí. Markovým plánem je postavit menší domek o velikosti 69 m2 s velkou terasou a výhledem do džungle v přední části domu. Co se materiálu týče, přestože je dle Markových slov v místních obchodech dostupné vše potřebné, v rámci urychlení procesu bude veškerý materiál dovezen z Česka.


Lanový park, Kostarika

Práce na projektu budou zahájeny za dva měsíce a není pochyb o tom, že je nač se těšit. Marek bude celý proces natáčet a sdílet na svém YouTube kanále 2apples, kde se můžete podívat na ukázku Markovy předchozí práce a zároveň sledovat jeho kostarické dobrodružství. Celý rozhovor s Markem a Lucií bude brzy k poslechnutí na našem YouTube kanále Reality Kostarika.


Sledujte s námi pozoruhodnou cestu Marka a Lucie a buďte svědky zrodu udržitelného útočiště, v němž se bez problémů snoubí vizionářský design, ekologické uvědomění a dechberoucí krása Kostariky. Pura vida, amigos!

Comentarios


bottom of page