top of page

Jak se žije na poloostrově Osa: vhled do autentického koutu Kostariky


Jóga na Kostarice

Představte si ráj, kde se tropické stromy sklánějí pod tíhou svých plodů a zvířata nerušeně procházejí kolem vaší terasy. Kde se překrásné pláže s jemným pískem střetávají s hustými deštnými pralesy a vody oceánu překvapí svou příjemnou teplotou ideální na koupání v průběhu celého roku. Takové místo skutečně existuje - vítáme vás na poloostrově Osa v Kostarice.


Poloostrov Osa se nachází na jihozápadním pobřeží Kostariky a je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě Zemi. Tato malebná část světa je domovem obrovské škály živočišných i rostlinných druhů a zároveň oblíbeným útočištěm pro komunity lidí, kteří preferují poklidný život v souladu s přírodou namísto uspěchaných městských dnů. Dny zde plynou pomaleji a místní obyvatelé, nazývaní Ticos, jsou známí svou pohostinností a laskavostí.


Pura Vida Kostarika

Typický den na poloostrově Osa obvykle začíná probouzením se za zvuků opic kapucínů, kteří se prohání ve stromových korunách a hlásí příchod nového dne za doprovodu zpívajících papoušků Ara a tukanů. Během snídaně, která se obvykle skládá z čerstvě utrženého ovoce a tradičního pokrmu gallo pinto - směsi rýže a fazolí - lze společně s přátelskými sousedy za milého hovoru pozorovat z verandy svého domku poletující kolibříky a nechat se unášet atmosférou daného místa.


V průběhu dne lze navštívit dechberoucí pláže, které vedle příjemného odpočinku a romantických procházek nabízí také širokou škálu aktivit od surfování, šnorchlování v zátokách a potápění po pozorování rejnoků, velryb a delfínů. Místní pláže si lze vychutnat také při projížďce na koních. Poloostrov Osa je rovněž domovem národního parku Corcovado, který pokrývá více než 42 000 hektarů a nabízí nespočet příležitostí k pěší turistice a objevování unikátních druhů fauny a flory. A pokud byste neměli zájem o turistiku ani plážové aktivity, můžete se vydat třeba na kakaovou tour a vyrobit si vlastní čokoládu, protáhnout se na lekci jógy, toulat se po městečku Puerto Jimenez a zajít si na dobrou kávu nebo sednout na kajak a vyrazit na projížďku po místních lagunách, ve kterých si můžete bez velkého úsilí chytit třeba pražmu královskou k večeři.


Ve městech jako je Puerto Jiménez či Drake Bay můžete zažít autentickou kostarickou kulturu, navštívit tradiční trhy s čerstvým ovocem a zeleninou a ochutnat místní speciality sestávající především z čerstvých mořských plodů a ryb. V lokálních restauracích, kterým se říká "Soda", dostanete za velmi příznivé ceny domácí jídlo z lokálních surovin.


Co se týče každodennosti lidí žijících na poloostrově Osa, mnoho obyvatel se zabývá ekoturistikou, zemědělstvím nebo rybolovem. V posledních letech se také rozvíjí komunita umělců a řemeslníků, kteří přinášejí do oblasti kreativitu a inovace.


Takový je život na poloostrově Osa - místě, které oplývá krásou a dobrodružstvím. Ticos rádi používají slovní spojení "Pura Vida", což v překladu znamená "čistý život" a přesně toto motto se odráží i v jejich přístupu k životu - radost ze života v souladu s přírodou. Pokud jste někdy snili o tom uniknout shonu moderního života, pak je poloostrov Osa tím pravým místem pro vás. Vraťme se společně ke kořenům a naučme se žít v harmonii s přírodou, která nás obklopuje - to je poselství, které nám tento úchvatný kout světa předává. Pura Vida!


コメント


bottom of page