top of page

Jízda kostarickým rájem - řidičův průvodce

Kostarika je bezpochyby destinací, která nabízí řidičům jedinečné výzvy a dobrodružné příležitosti. Ať už se však chystáte na řízení zapůjčeného vozidla nebo jste se rozhodli pro koupi či dovoz vlastního vozu, není od věci seznámit se v předstihu s lokálními silničními pravidly, informovat se o stavu silnic a dopravní infrastruktury, o cenách pohonných hmot a vědět jak fungují případné kontroly. V tomto příspěvku na dané body společně nahlédneme, aby vás v začátku vašeho kostarického dobrodružství nic nepřekvapilo.

Costa Rica driving, off road cars, Osa Península

Základní pravidla


Abyste mohli legálně řídit vozidlo, musí vám být alespoň 18 let a musíte mít platný řidičský průkaz ze své domovské země. Zároveň byste měli mít po ruce vyhotovené mezinárodní řidičské oprávnění. Jestli plánujete na Kostarice pobývat delší dobu, budete muset společně s rezidencí získat kostarický řidičský průkaz. Pokud budete přistiženi při řízení bez řidičského oprávnění, můžete být obviněni z přestupku, kontroly jsou však zpravidla přísné především v hlavním městě San José. Pokud jste majitelem vozidla, musíte u sebe vozit také potřebné doklady k registraci vozidla a pojištění. Mějte na paměti, že pokud byste chtěli s automobilem překročit hranice a podívat se do sousedních zemí, musíte být majitelem vozidla - s automobilem z půjčovny nebo vozidlem zapůjčeným od známého hranice překročit nesmíte, pokud k tomu nebudete mít potřebné dokumenty a oprávnění. Řízení na Kostarice pod vlivem alkoholu není povoleno.


Silniční pravidla


V Kostarice se jezdí po pravé straně silnice. Je doporučeníhodné dodržovat dopravní předpisy, včetně rychlostních limitů a používání bezpečnostních pásů. Na hlavních silnicích platí většinou maximální povolená rychlost 80 km/h, ve městech 40 km/h, na vedlejších silnicích 60 km/h a ve speciálních zónách (kolem škol, nemocnic apod.) 25 km/h. Podél hlavních silnic jsou v některých zónách instalovány rychlostní kamery a při překročení rychlosti o více než 20 km/h hrozí pokuta okolo 300 USD. Na Kostarice je spousta jednosměrných ulic a určitě vás nemine časté přejíždění mostů - díky tomu budete muset dávat pozor na dopravní značky a ujistit se, že jedete správným směrem a zda máte či nemáte přednost při vjíždění na mosty.


Dopravní značky


Některé nápisy, zejména ve větších městech, jsou přeloženy do angličtiny. Mnoho oblastí po celé zemi však stále nepoužívá symboly a místo toho hláskují pravidla silničního provozu ve španělštině.


Zde jsou některé běžné znaky a jejich významy:

 • Alto = stop, zastav

 • No estacionar = neparkovat

 • Velocidad máxima = maximální rychlost

 • Ceda el paso = zúžení do jednoho pruhu

 • Puente angosto = úzký most

 • Desvio = objížďka

 • Calle sin salida = slepá ulička

 • Despacio = zpomal

 • Una via = jednosměrná silnice

 • Curvas peligrosas adelante = nebezpečné zatáčky před vámi

 • Carretera en mal estado = silnice ve špatném stavu

 • Puente en mal estado = most ve špatném stavu

Costa Rica driving

Parkování


Parkovací politika v zemi se pro jednotlivé oblasti liší. Například v rušných městských oblastech jako je San José nebo Cartago si budete muset zakoupit parkovací lístek. Vyhrazená parkovací místa jsou obvykle označena písmenem „E“, které je ohraničeno červeným kroužkem. Některé značky „E“ budou také obsahovat slovní spojení „Con boleto“, což znamená „s lístkem“. Ve větších městech se vyhněte parkování v neparkovacích oblastech, v odlehlých oblastech jako je poloostrov Osa lze parkovat bez omezení. V San José parkujte ideálně na vyhraněných hlídaných parkovištích, v centru města to ani jinak nepůjde. Cena za celodenní parkování se pohybuje okolo 5 000 colonů, tedy cca 200 Kč.


Omezení v San José


V provincii San José je zavedeno kódovací schéma pro regulaci objemu dopravy v určitých oblastech. Poslední číslice SPZ určují, zda mají vozidla v daný den povolen vjezd do městských zón či nikoli. Níže jsou uvedeny číslice a jim odpovídající omezené dny. Tato pravidla neplatí pro automobily z půjčoven.

 • 1-2, pondělí

 • 3-4, úterý

 • 5-6, středa

 • 7-8, čtvrtek

 • 9-0, pátek

Technické kontroly


Pro zajištění bezpečnosti silničního provozu Kostarika vyžaduje povinné technické kontroly, známé jako "RTV". Při těchto kontrolách se posuzuje technická způsobilost vozidla, včetně brzd, pneumatik, světel, emisí a celkového mechanického stavu. Vozidla podléhají prohlídkám jednou za dva roky, přičemž nejsnazší je domluvit si RTV přímo v hlavním městě San José. Kontrole předchází domluvení schůzky (např. zde) a pak už stačí jen dostavit se v daný čas na dané místo. Na pokladně uhradíte danou částku, obdržíte doklad pro technika a následně postojíte s ostatními zájemci o prohlídku ve voze, dokud nedostanete pokyn k přistavení vozidla. Dále následujete instrukce technika, který zkontroluje co je třeba a pokud projdete, obdržíte příslušnou dokumentaci a záznam a prohlídka je tímto hotova. Pokud jste majitelem staršího vozidla zakoupeného za území Kostariky, které by nemuselo být ve vyhovujícím stavu, vyplatí se vzít s sebou někoho z místních přátel či kupříkladu technika z vašeho servisu, jejich přítomnost vám zajistí, že kontrolou bez větších obtíží projdete.


Ceny nafty a benzínu


Ceny pohonných hmot v Kostarice jsou nižší než ceny v České republice. Benzín (známý jako "super") a nafta jsou dvě základní dostupné možnosti pohonných hmot. Náklady kolísají v závislosti na mezinárodních cenách ropy a vládní politice. Průměrně lze však počítat s tím, že litr benzínu vyjde zhruba na 600 colónů.


Silnice a infrastruktura


Kostarická silniční síť se liší od dobře udržovaných dálnic až po užší, klikaté silnice ve venkovských oblastech. Velká města a oblíbené turistické destinace jsou obvykle dobře propojeny, ale v některých odlehlých oblastech může být infrastruktura omezena. Mějte na paměti, že v některých oblastech může být v dopravních špičkách hustý provoz (pověstná je především "Ruta 32", která je hlavní spojkou mezi San José a Karibskou částí Kostariky). Stav silnic může být ovlivněn také počasím, zejména v období dešťů. Kostarická vláda se v posledních letech snaží zlepšit dopravní infrastrukturu po celé zemi. Probíhá rozšiřování silnic, výstavba mostů a projekty údržby, které mají zlepšit dopravní spojení i bezpečnost.


Puerto Jimenez, roads in Costa Rica

S těmito znalostmi si můžete užívat krásy Kostariky a zároveň bez obav prozkoumávat její rozmanitou krajinu - buen camino!

Comments


bottom of page