top of page

Ekologický klenot jménem Kostarika

V uplynulém týdnu jsme oslavili Mezinárodní den biologické rozmanitosti - den, který celému světu každoročně 22. května připomíná, jaký význam má pro lidskou společnost i planetu biodiverzita, tedy přírodní bohatství zahrnující rozmanitost všech genů, druhů i ekosystémů. Je to právě Kostarika, známá svou neuvěřitelnou přírodní krásou, která se může chlubit více než 5 % světové biodiverzity. Díky úsilí o ochranu přírody a trvale udržitelný rozvoj se stala vzorem pro mnoho zemí po celém světě. Pojďme se podívat na to, co dělá z Kostariky opravdový ekologický klenot.


Kostarika fauna

Díky své rozmanité geografii a podnebí se může Kostarika pyšnit fascinující faunou a florou, která dělá z celého území přehlídku neskutečného přírodního bohatství. Rozsáhlé kostarické deštné pralesy jsou domovem pro tisíce druhů rostlin, hmyzu, ptáků a savců. Tyto ekosystémy jsou klíčové pro udržení rovnováhy a zdraví naší planety. Konkrétně poloostrov Osa je pro zajímavost jedno z biologicky nejrozmanitějších míst na Zemi a když si chcete užít pohledy na exotická zvířata, nemusíte se vydávat do hlubin džungle - setkáte se s nimi na denní bázi, aniž byste je vyhledávali. V tomhle ohledu je Kostarika naprostý unikát.


Pobřeží Kostariky je lemováno nádhernými korálovými útesy, které jsou domovem pro bohatý mořský život. Potápění a šnorchlování v těchto vodách je zážitkem na celý život, kde můžete spatřit delfíny, žraloky, želvy a tisíce druhů ryb. Lokální pláže jsou pravidelně monitorovány a je patřičně dohlíženo na to, aby podvodní život nebyl nikterak narušován a aby pláže zůstávaly čisté a přistupovalo se k nim s respektem ze strany místních i turistů.


Jedním z důvodů, proč se Kostarice přezdívá Švýcarsko střední Ameriky, je naprosto unikátní přístup k ekologii. Kostaričané, neboli „Ticos“, jak si říkají, rádi sdílejí krásu své země a propagují ji jako ekologický klenot. Ochrana přírody je zde na vynikající úrovni - země dokonce opakovaně vyhrává mezinárodní ocenění a patří mezi 5 nejlepších na světě v péči o přírodu. Více jak 25 % země tvoří národní parky a další velké procento jsou chráněná území, takže prakticky je 50% země chráněno zákonem. Kostarika je dokonce jediným tropickým státem na světě, který zastavil odlesňování a naopak zalesňuje již vykácené oblasti.Oproti sousedním zemím Latinské Ameriky jsou na Kostarice platné přísné zákony na ochranu zvířat, na jejichž dodržování dohlíží stovky dobrovolníků v rámci celého území. Přestupky se trestají vysokými pokutami nebo rovnou vězením, z toho důvodu běžně uvidíte spoustu druhů zvířat v jejich přirozeném prostředí, např. karet obrovských, které se do bezpečného prostředí každoročně vracejí klást vejce. Zároveň je kladen velký důraz na ekoturistiku a dodržování norem je velmi přísně hlídáno v každém z národních parků.


Země si klade za cíl stát se jednou z prvních zemí na světě, která dosáhne uhlíkové neutrality. Vláda investuje do obnovitelných zdrojů energie, ochrany přírody a vzdělávání o ekologických souvislostech. Díky těmto snahám se Kostarika stala vzorem pro mnoho dalších zemí po celém světě a v tuto chvíli pochází více jak 99 % energie z obnovitelných zdrojů.


Kostarika je zkrátka zářným příkladem toho, jak můžeme úspěšně kombinovat ochranu přírody s udržitelným rozvojem. Společně můžeme přispět k ochraně této neuvěřitelné biodiverzity a zajistit, aby budoucí generace mohly nadále obdivovat krásy naší planety.

Comments


bottom of page