top of page

Čas Vánoc na Kostarice: tropické oslavy radosti

Kostarika se svými sluncem zalitými plážemi a bujnou zelení nabízí jedinečnou podobu vánočních svátků. Kostaričané slaví Vánoce ve svém vlastním, živém a tropickém stylu, který má s našimi oslavami leccos společného, přesto se však svými tradicemi značně odlišuje. Stejně jako my slaví Ticos Štědrý večer (La Nochebuena) 24. prosince u vánočního stromku v rodinném kruhu a dary nosí Ježíšek, řízky u Štědrovečerní večeře ale nenajdete. Pojďme se ponořit do kouzelných zvyků, díky nimž jsou kostarické Vánoce skutečně výjimečné.


Christmas Time Costa Rica

Světla a cypriš


Sníh na Kostarice sice chybí, co ale naopak rozhodně nechybí je množství slavnostních světel. Města i vesnice zdobí barevná vánoční světla, která vytvářejí hřejivou a radostnou atmosféru. Oblíbenou tradicí je rozsvěcení "faroles" neboli luceren, které společně rozsvěcí rodiny a celé komunity, když se scházejí k nočnímu průvodu.


Vánočním stromečkem je většinou cypriš, který se často natírá na bílo a který běžně potkáte v ulicích. Na výrobu adventních věnců používají Kostaričané větvičky cypřiše a bobulky kávovníku.


Navidad Costa Rica

El Niño Díos


V Kostarice vánoční období oficiálně začíná 8. prosince oslavou svátku Neposkvrněného početí. Tehdy se v domácnostech a kostelích do betlémů umisťuje "El Niño Díos", vyobrazení Ježíška. Betlém mimochodem nechybí v žádném kostarickém obýváku. Kostaričané jsou silně katolicky založeným národem a období svátků tak provází řada bohoslužeb. Dary dětem přinášejí také Tři Králové, pro jejichž velbloudy děti připravují před dům krabičky s trávou.

La Misa de Gallo: Kohoutí mše


Na Štědrý večer neboli Nochebuena se rodiny scházejí, aby se zúčastnily tradiční půlnoční mše známé jako "La Misa de Gallo". Po bohoslužbě se rodiny vracejí domů, aby se podělily o slavnostní jídlo, vyměnily si dárky a užívaly si společnosti svých blízkých až do časných hodin následujícího dne.


Tamales namísto kapra a řízků


Žádné kostarické Vánoce se neobejdou bez toho, abyste si během štědrovečerní večeře pochutnali na oblíbeném svátečním pokrmu - tamales. Tamales jsou lahodné kukuřičné tortilly plněné různými přísadami, zabalené do banánových listů. Příprava tamales je většinou společnou rodinnou činností, která umocňuje slavnostní atmosféru. Hojně se konzumují také prasečí nožičky či smažená vepřová kůže.Extravagantní ohňostroj


Kostaričané jsou známí svou láskou k ohňostrojům a ani o Vánocích nesmí chybět. Po celý prosinec zdobí noční oblohu zářivé ohňostroje, které signalizují sváteční atmosféru. Místní obyvatelé se často scházejí, aby sledovali tato představení společně. Mnoho obcí pořádá k ohňostrojům také koncerty pod širým nebem, které doprovází tanec a slavnostní tradiční písně zvané "Villancicos".


Oslavy na pláži


Vzhledem k nádhernému pobřeží Kostariky není neobvyklé, že místní obyvatelé i turisté tráví vánoční svátky na pláži. Ať už se jedná o piknik na pláži, rodinné grilování nebo prostě jen užívání si mořského vánku a vln, trávení svátků u moře dodává tomuto období specifickou kostarickou příchuť.


Navidad Costa Rica

Na Kostarice jsou Vánoce časem radosti, lásky a oslav. Především se však jedná o svátky klidu a Kostaričané si jej umí náležitě vychutnat, beze spěchu a bez stresu. Kombinace tradičních zvyků a jedinečných kulturních prvků země vytváří kouzelnou atmosféru, která se odlišuje od zasněžených scén v severnějších zeměpisných šířkách. Pokud tedy chcete zažít Vánoce s tropickým nádechem, Kostarika by pro vás mohla být ideální destinací! 🌴🎄✨

Comments


bottom of page